DEKOROWANIE TORTÓW WŁOSKIM KREMEM MAŚLANYM

26 czerwca 2013

 

Dekorowanie tortu kremem

Dekorowanie tortu kremem

Dziś chciałabym polecić wspaniały, delikatny w smaku WŁOSKI KREM MAŚLANY (Italian Buttercream).

Jest przygotowywany na bazie białek – idealny do ozdabiania tortów weselnych, urodzinowych, babeczek. Ma bardzo gładką konsystencję, trzyma kształt ? tak więc bez obaw możesz używać końcówek dekoratorskich (tylek). Świetnie się barwi. Jest zdecydowanie smaczniejszy (lżejszy) w porównaniu do tradycyjnych kremów maślanych.

Ważne – można przygotować większą ilość i zamrozić!

Przygotowanie kremu jest proste, o ile posiadasz termometr mierzący temperaturę do 120C, proszek bezowy (pasteryzowane białka kurze z winianem potasu) oraz stojący mikser.

Ozdabianie tortu kremem

Ozdabianie tortu kremem

 SKŁADNIKI

Syrop cukrowy:

250 g zwykłego cukru

113g wody

KREM bezowy:

85g proszku bezowego

230g wody

? łyżeczki soli

65 g zwykłego cukru

680 miękkiego masła, pokrojonego w kosteczki 1cm

90-140 g Planty (opcja)

 1-2 łyżeczki aromatu waniliowego lub kokosowego (ważne, aby nie zawierały tłuszczu)

Wykonanie:

Syrop: w małym garnku, na średnim ogniu rozpuść cukier w wodzie. Gotuj, aż temperatura osiągnie 115 ? 120C. Ważne, aby nie została przekroczona wartość 120C.

Białka: w międzyczasie mikserem ubijaj proszek bezowy, wodę, sól. Do białej, gęstej piany dodawaj powoli cukier. Cały czas miksuj.

Kiedy syrop osiągnie temperaturę 115C wlej go bardzo ostrożnie (po ściance misy) do ubijanych białek. Miksuj nieustannie, aż temperatura masy wyniesie ok. 26C (może to trochę potrwać).

Dodawaj powoli masło. Miksuj. Masa może opaść lub sprawiać wrażenie zważonej, ale się nie przejmuj. Miksuj dalej. Zobaczysz, że po pewnym czasie masa zacznie się podnosić i mieć gładką konsystencję. To jest moment na dodanie aromatu waniliowego (ważne aby nie było w nim oleju).

Jeśli zamierzasz użyć kremu włoskiego do tworzenia dekoracji (np. róż) warto dodać Planty, która topi się w wyższych temperaturach niż masło, dzięki czemu ozdoby na tort zachowają swój kształt, nawet gdy jest ciepło.

Zużyj krem w ciągu 4 godzin lub szczelnie przykryj i włóż do lodówki (tam może przebywać do tygodnia). Włoski krem idealnie nadaje się do mrożenia. Dzień przed dekorowaniem włóż zamrożony krem na noc do lodówki, a następnego dnia pozwól, aby osiągnął temperaturę pokojową. Jeśli krem się rozwarstwił ? ubij go energicznie mikserem.

Używaj wyłącznie barwników spożywczych w żelu, nigdy w płynie (rozwodnią masę).

Zamiast proszku bezowego możesz użyć 8 białek z 1 łyżeczką winianu potasu (stabilizuje pianę).

Źródło: na podstawie przepisu ze strony www.kingarthurflour.com

Tort przełożony kremem

Tort przełożony kremem

Krem włóż do dużego woreczka do dekorowania, wybierz tylkę (końcówkę cukierniczą) #1M. Trzymając końcówkę prostopadle do dekorowanej powierzchni tortu, delikatnie wyciskaj krem w kształcie spirali (ślimaka). Zacznij od dekorowania boków tortu. Następnie ozdób górę tortu.

Aby uzyskać ciekawy efekt możesz górną część tortu udekorować kremem zabarwionym o kilka jaśniejszych tonów.

Dekorowanie tortu

Dekorowanie tortu

Ozdabiane tortu

Ozdabiane tortu

 

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: