JAK OBŁOŻYĆ TORT MASĄ CUKROWĄ?

13 listopada 2012

To bardzo proste. Poniżej kilka rad, które ułatwią Ci życie:

Etap I. Dobry fundament to podstawa:)

 1. Przygotuj odpowiednią ilość masy plastycznej. Lepiej mieć trochę w zapasie niż za mało. Niewykorzystane resztki zawiń w folię i odłóż w ciemne, chłodne miejsce do następnego razu. Nie zepsuje się. Na średni tort (śr. ok 24 cm) wraz z ozdobami potrzebujesz min. 500 gr masy plastycznej, a najlepiej 750 gr.
 2. Skąd wziąć lukier plastyczny? Masę plastyczną zrób sama (przepisy znajdziesz w internecie) lub kup gotową, najlepiej renomowanej firmy. Taki lukier jest mięciutki, bardzo plastyczny, ma piękne kolory.
 3. Upiecz ciasto. Może być biszkopt. Wyrównaj nożem wierzch ciasta. Odwróć. Tort będzie się ładnie prezentować.
 4. Lukier jest dość ciężki, dlatego albo dekoruj ciasto na docelowej paterze albo skorzystaj z podkładek do tortów. Podkładki możesz dodatkowo przyciąć, aby nie wystawały poza obrys ciasta. Możesz też skorzystać z bardzo wygodnego narzędzia do przenoszenia ciasta. To NOWOŚĆ, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem.
 5. Przełóż ciasto masą, jaką lubisz. Nie nasączaj zbyt mocno.
 6. Warunek konieczny: dokładnie posmaruj kremem maślanym wierzch i boki tortu. Krem pełni dwie ważne funkcje: izoluje masę ze środka tortu od nakładanego lukru plastycznego (niektóre kremy rozpuszczają lukier), pełni również funkcję kleju ? przytwierdza lukier do tortu.
 7. Wyrównaj krem maślany (RADA: zanurz szpatułę lub duży nóż w gorącej wodzie i szybko wytrzyj ręcznikiem, wygładź – uzyskasz piękny efekt). Im równiejsza powierzchnia masy maślanej, tym lukier plastyczny będzie się ładniej prezentować. 
 8. Włóż ciasto do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc, aby krem maślany stężał. Gdy masz mało czasu, włóż tort do zamrażalnika.
 9. Wyjmij ciasto. Posmaruj leciutko ciasto wodą za pomocą kuchennego pędzelka lub butelki ze spray’em. Możesz użyć żelu dekoracyjnego. Lukier bardzo ładnie przylgnie do tortu.

Etap II. Dekorowanie – przyjemność tworzenia:)

 1. Masa plastyczna z początku może być lekko twarda. Podziel ją na kilka kawałków i zagnieć kilka razy. Zagrzeje się od ciepła dłoni. Jeśli się spieszysz, włóż masę do mikrofali na 10 s. Będzie mięciutka. Jeśli się za bardzo klei – podsyp cukrem pudrem. Uwaga: nie za dużo, bo będzie się kruszyć. Aby zwiększyć elastyczność masy dodaj odrobinę białego utwardzonego tłuszczu roślinnego np. Planty.
 2. Teraz czas na zabarwienie masy plastycznej. Chyba, że używasz już gotowej, w wybranym kolorze. Pamiętaj: staraj się przygotować wystarczającą ilość barwionego lukru do obłożenia tortu ? trudno jest ponownie uzyskać taki sam odcień.
 3. Rozwałkuj lukier plastyczny na grubość ok. 0,5 cm. Cieńszy ? mniej wybacza: trudniej się przenosi i układa na torcie.
 4. Ważne niezmiernie: rozwałkowany lukier musi być zdecydowanie większy niż powierzchnia tortu wraz z bokami. Dlatego zmierz średnicę i wysokość ciasta. Zsumuj te wartości (wysokość x 2!) i dodaj jeszcze z 5 cm dla pewności i komfortu pracy.
 5. Podczas wałkowania sprawdzaj dłońmi, czy masa nie klei się do blatu. Jeśli tak, podsyp odrobiną cukru pudru. Nie przejmuj się, gdy na lurze zostanie biały ślad. Zniknie podczas polerowania.
 6. Zwiń płat lukru na wałek. Przenieś ostrożnie na ciasto.
 7. Rękoma powoli wygładzaj lukier. Zacznij od samej góry. Powoli, równomiernie schodź w dół. Jedną ręką wygładzaj lukier, drugą – ostrożnie podnoś dolną część masy cukierniczej i kieruj go delikatnie do dołu.
 8. Gdy tort jest już obłożony, obetnij nadmiar lukru ostrym nożem lub radełkiem do pizzy (trzymaj ostrze pod kątem 45 stopni). Następnie, przy pomocy tępo zakończonego nożyka do masła, delikatnie wepchnij  lukier pod ciasto (w miejscu gdzie lukier styka się z podłożem), aby uzyskać staranne wykończenie.
 9. Na koniec wygładź powierzchnię tortu packą/ szpachlą cukierniczą. Lukier będzie gładki, lekko lśniący.
 10. Gotowe.
Lukier plastyczny po rozwałkowaniu.

Lukier plastyczny po rozwałkowaniu.

Tort obłożony lukrem plastycznym.

Tort obłożony lukrem plastycznym.

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: